Ivor Perić – Koliko li je Ivora u Mostaru i u BiH?

Ivor istinski vjeruje u ono što su ga učili roditelji a to je da Bosne i Hercegovine, kao i Mostara nema bez tolerancije i zajedništva, da trodecenijsko stanje nije normalno i da se isplati boriti za bolje sutra i svih nas, a ne samo jednih, drugih ili trećih. “Zajedno ili nikako”, rekao bi Ivor.

Ustupljena fotografija

Kad se ucrtavaju nevidljive linije između kulturnog i nacionalnog, kada raste pomama religioznosti, one stvarne ili samo prividne za javnost, s pravom se pitamo zašto bar kod obrazovanih i mladih ljudi ne raste otpor, zašto se mladi više i jasnije ne čuju? Ispod površine kriju se traume rata i poratnog posrnuća što političari, vlast i vjerski poglavari koriste da svojom destruktivnom logikom u različitostima vide samo problem, a ne rješenje. Nema takvoj logici otpora. Nema napretka bez ne pristajanja.

Ivor Perić izabrao je onaj teži i mukotrpniji put, put otpora i ne pristajanja. Rođen u vrtlogu rata, krajem devedeset i četvrte, odrastao među ruševinama Bulevara i Cerničkih sokaka ubijeđen je da nije statistička greška „mješovitog braka“, da ne živi pored drugih, nego s drugima. Ne prihvata Ivor, ni nakon preseljenja u drugi dio grada, da je samo ime i prezime i nacionalna pripadnost jedino mjerilo vrijednosti, da se, posebno u predizbornim periodima, križaju imena i prezimena građana druge pripadnosti, ili  da im se zato razbijaju automobili i lijepe etikete izdajica.

“Kada vam je jedan deda Boro Simić Srbin oženio Enisu (djevojački Halilović) Bošnjakinju, a otac vam je sin Hrvata Boška i Vinke Perić, u djetinjstvu, nejasan vam je prirod agresije na Bosnu i Hercegovinu. Ne odrastate u mržnji, ne razumijete kako neko nekoga prihvata ili odbacuje na osnovu imena i prezimena ili religije. Nejasno vam je što je susjed pucao na komšiju. Ipak odrastanje s činjenicom da mi je otac jedan od „Heroja Mostara“, Zlatni Ljiljan i patriota bila mi je zvijezda vodilja kako kroz djetinjstvo tako i danas, a ujedno i najveći motivator da se što više i što kvalitetnije edukujem o dešavanjima u Mostaru ‘90ih godina. U ovoj državi za sve postoje tri priče. Tri priče, ali samo jedna istina! Istorija, povijest i historija u Bosni i Hercegovini na žalost nisu sinonimi i simbol bogatstva triju jezika, nego upravo različiti pogledi na dešavanja za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu, naročito Mostar.  Povjesničari i istoričari, kada je u pitanju Mostar imali su jedan te isti cilj, a to je etnički čist grad. Grad bez drugog i drugačijeg. Kap istine jača je od okeana laži, a obaveza nas mladih je da ne dozvolimo da ta kap presuši“, ovako srcem govori Ivor Perić, unuk Enisin i Borin i sin Vesnin i Zoranov.

Sin od one Vesne što je sretnete u Fejićevoj kad ponosito i uzdignute glave hodi do Arhiva Hercegovine i poluglasno razmišlja: „Tatino i mamino dijete i ne može drugačije. Bravo sine“.

Ojačao je u svojoj VI osnovnoj, odrastao između mostarskih ruševina, sazrijevao u Opštoj gimnaziji, završio Pravni fakultet. Danas je zaposlen i radi odgovorne poslove u Sarajevu. Zna da se bez znanja i usavršavanja ne može, pa je, opet, student softverskog inžinjeringa na Univerzitetu “Džemal Bijedić“ u Mostaru.

Druži se sa starim prijateljima, onim istim s kojima je išao u vrtić ili u osnovnu i srednju školu. Ivora najviše privlače različitosti jer sa svima uspijeva naći zajednički jezik. Zbog toga su mu najbolji prijatelji različitih nacionalnosti, podjednako oni u Sarajevu, Banja Luci ili u Makarskoj. Sreća je voljeti ono što nisi mogao birati.

Obavezno je kod rodbine za Božić, Bajram i Vaskrs, iako su mu opredjeljenja crvena. Nedostaje mu Mostar, pa je najrahatniji kad ga, poslije tunela u Salakovcu, sačeka mostarska sunčeva čarolija, plantaže vinograda i dobri mostarski ljudi. A šta je važnije od toga? Ništa!

Ivor istinski vjeruje u ono što su ga učili roditelji a to je da Bosne i Hercegovine, kao i Mostara nema bez tolerancije i zajedništva, da trodecenijsko stanje nije normalno i da se isplati boriti za bolje sutra i svih nas, a ne samo jednih, drugih ili trećih. “Zajedno ili nikako”, rekao bi Ivor.

Propituje se tridesetogodišnji Ivor je li iza nas  neko vrijeme kada su se poštovali drugi i drugačiji, osjećali se kao Mostarci i zaljubljenici u svoj grad?

Taj osjećaj i pripadnost Mostaru otklanjao je sve naše razlike i umotavao nas u mostarsko i komšijsko klupko, u zavežljaj iz koga su provirivali prijateljstvo i ljubav. I u ovaj pogani predizborni vakat kada napadaju djecu i dižu tenzije, isti oni koji će po okončanju izbora sjesti i podijeliti i vlast i pare, Ivor duboko vjeruje da neko fino mostarsko vrijeme nije samo prošlost, nego da možemo u bolju budućnost.

Mostar je mediteranski ali i lični dragulj svakog od nas, grad što je naučio na šalu, kenjčiluk i liskaluk. Možda će vrijeme učiniti da ga i novopridošli takvog prihvate i nauče, nada se Ivor.

Kad su mu deda Boro i nana  Enisa još poodavno, ili više od pola vijeka napravili sataraš brak, pa sve to izmiksali otac Zoran i majka Vesna, treba li napominjati različite nacionalnosti, onda i nije čudo što je Ivor internacionalac kome su uski ovi omeđeni BiH i balkanski prostori.

U toj sataraš varijanti krije se i odgovor na pitanje iz naslova. Ima i biće još više Ivora Perića, jer Ivor prepozaje sudbu i bori se za Mostar kakav smo nekad već imali.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Koncem februara ove godine svjetlo dana ugledala je zbirka poezije „Tabakera“, autorice Jasmine Bikić, u izdanju renomirane izdavačke kuće Buybook. Iako je niz godina pisala...
Sve ima svoje doba i svaki posao pod nebom svoje vrijeme. Vrijeme rađanja i vrijeme umiranja; vrijeme sađenja i vrijeme čupanja posađenog. Vrijeme ubijanja i...
Mnogo znanja i ljubavi, u njenih četiri i nešto decenija, stalo je pod životni kišobran profesorice Rebeke Kotlo....
U šesnaest carevina kroz koje sam putovao do tada nisam vidio ljepši most i hrabrije momke koji su skakali s njega. Otkako je sagrađen most,...