Oznaka Zagađenje

ZELENI TALAS – Svjetski dan zaštite životne sredine, zaštita na silu

Sutra je Svjetski dan zaštite životne sredine. Povod da se okrenete oko sebe i pogledate u kakvom okruženju živite. Da li ispod vašeg prozora umjesto stogodišnjeg hrasta sada niče zgrada, ili pored vaše bašte neko vadi ugalj, ili se rijeka kraj vašeg dvorišta ne vidi od nakupljenog otpada na obali. Malo je onih koji će sa svog praga ili prozora udahnuti zdrav vazduh, jer se zagađenje širi poput epidemije. Stiže i u najudaljenije krajeve neopterećene civilizacijom, čiji je sinonim postalo zagađenje.

Onečišćenje mikroplastikom

Pojam „mikroplastika“ je definiran 2004. godine i odnosi se na male plastične čestice veličine od 0,001 do 5 mm. Prema načinu nastanka, mikroplastika se dijeli na primarnu i sekundarnu.

Ekstremno zagađenje vazduha

Sarajevo kao glavni grad Bosne i Hercegovine se suočava sa opasnim zagađenjem vazduha. Usljed saobraćaja i grijanja lokalnih domaćinstava pojavljuje se gusti smog iznad grada što je posebno izraženo u zimsko vrijeme. Pokušaji da se nađe odgovarajuće rješenje do sada nisu bili uspješni.

Samir Lemeš: Dva najveća ekološka problema u BiH su korupcija i neznanje

Prof. Dr. Samir Lemeš, predsjednik upravnog odbora “Eko Forum Zenica” i dekan Politehničkog fakulteta Univerziteta u Zenici u razgovoru za Žurnal govori o problemima zagađenja okoliša u Bosni i Hercegovini. Od 2008. godine kada je osnovano udruženje građana “Eko forum” Zenica prof.dr Lemeš u javnosti predvodi akciju za čistu okolinu, održivi razvoj i zdrav život, te vršenje pritisak na vlast da prilagođavaju zastarjele eko-propise strogim svjetskim normama.

Klika i plastika

Godišnje se proizvede oko 440 milijuna metričkih tona plastike. Nastavi li se taj trend proizvodnje do 2050., količina će se udvostručiti. Udio reciklirane plastike samo je devet posto i stagnira, a velike naftne kompanije planiraju proizvodnjom plastike zamijeniti prihod od goriva

ZELENI TALAS – Lanac zagađenja

Kada se desila Černobilska katastrofa skoro cijela Evropa je trpila posljedice te havarije. Poplave donesu otpad i zagađenje s jednog mjesta na drugo. Požari u šumi onečiste vazduh kilometrima dalje. Ekološke katastrofe i zagađenje koje dolazi uporedo nikada ne ostanu u svojim granicama. Bosna i Hercegovina ima nekoliko takvih primjera, ali jedan se trenutno ističe jer se tiče ugrožavanja osnovnog ljudskog prava-pravo na sigurnu i čistu vodu.

Naftni delegati

Ovogodišnji COP upriličen je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, monarhiji čiji zavidni BDP praktički u potpunosti počiva na crpljenju nafte, a da ništa ne treba očekivati kada je u pitanju dogovor o napuštanju fosilnih goriva bilo je vidljivo već prvog dana konferencije